سوالات پرتکرار

۲۱ خرداد ۱۴۰۳

آم آر آی‌ام نشان می‌دهد دیسکم پاره شده است آیا باید قطعاً جراحی کنم؟

خیر، باید اول معاینه بشین، نوار عصب و عضله بگیرین، اگر معاینه شما خوب باشد و نوار عصب و عضله‌تان مشکلی نداشته باشد در قدم اول می‌توانید آب درمانی، فیزیوتراپی و استراحت کنین و قطعاً این‌گونه نیست که همیشه نیاز به جراحی داشته باشید.

کمر درد دارم حتماً باید ام آر آی بگیرم؟

خیر، تا 3 هفته معمولاً اگر درد به پایتان نمی‌زند می‌توانید صبر کنید در صورتی که درد به پایتان می‌زند بعد از 3 هفته ام آر آی بگیرید ولی اگر که فقط کمرتان درد می‌کند تا 2 ماه می‌توانید صبر کنید اگر درد بعد از 2 تا 3 ماه خوب نشد، ام آر آی بگیرید.

اگر دیسک کمر دارم حتماً باید کمرم درد کند؟

خیر، در خیلی مواقع دیسک کمر باعث درد کمر نمی‌شود و فقط روی سیاتیک فشار می‌آورد و درد، گزگز، ناتوانی، بی‌حسی و برق گرفتگی در پا حس می‌شود.

تنگی کانال دارم آیا حتماً باید درد داشته باشم؟

خیر، علامت اصلی تنگی کانال خستگی هنگام راه رفتن است. بنابراین شما اگر درد نداشته باشید ولی ممکن که اگر هنگام راه رفتن خسته می‌شوید تنگی کانال داشته باشید.

دیسک کمرم را اگر عمل کنم درمان قطعی است؟

خیر، به محض این‌که ستون فقرات آسیب ببیند هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

چرا باید نوار عصب و عضله بگیریم؟

نوار عصب و عضله برای بررسی درگیری عصب سیاتیک و درگیری عضلات ناحیه است. اگر شما درد در پاها، ساق پا، مچ پا، کف پا یا ران دارید، باید بعد از دادن ام آر آی که مشخص شد دیسک دارید و سیاتیک هم درگیر است یک نوار عصب و عضله بگیرید تا میزان شدت آسیب عصب‌ها مشخص شود.

صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شم کمرم خشک است و درد دارم 10 دقیقه تا یک ربع که راه می‌روم بهتر می‌شم و کمرم نرم می‌شه و دردم می‌افتد علتش چیست؟

علتش بیشتر به خاطر درگیری مفاصلی هست به نام مفصل فاست که در واقع عامل آرتروز هستند در ناحیه‌ی کمر.

اگر دیسک 4 و 5 من در ناحیه‌ی کمر دچار بیرون‌زدگی شود احتمال اینکه کجا درد بگیرد هست؟

اگر دیسک 4 و 5 شما دچار بیرون‌زدگی شده است، معمولاً عصب 5 درگیر می‌شود، سیاتیک 5 که دردش به خارج ساق پا می‌زند. البته از پشت باسن شروع می‌شود، به پشت ران می‌زند، قسمت خارجی‌اش از بغل ساق حرکت می‌کند و به 3 انگشت وسط می‌زند.

دیسک 3 و 4 من دچار بیرون‌زدگی شده است کجام درد می‌گیرد؟

معمولاً درد دیسک 3 و 4 بین مهره‌ای در ناحیه‌ی کمر، دردش به باسن، پشت ران و به ناحیه‌ی زانو، جلوی ساق پا و به انگشت شست می‌زند.

دیسک 5 و 1 من در ناحیه کمر دچار بیرون‌زدگی شده است کجای من دچار مشکل می‌شود؟

معمولاً درد در ناحیه‌ی باسن، ران پا، قسمت پشت ساق پا، مچ پا و انگشت کوچک درگیر می‌شوند.

آیا همه‌ی دیسک‌ها نیاز به جراحی یا تزریق دارند؟

خیر، معمولاً در مراحل اول اگر مشکل اختلال ادرار وجود نداشته باشد یا بیمار بتواند روی نوک پنجه و پاشنه پا راه برود، معمولاً توصیه‌ی ما آب درمانی، فیزیوتراپی، کیسه آب‌گرم و دارو است. اگر درد متوسط تا شدید باشد و اگر بیمار به درمان‌های ساده مثل آب درمانی، فیزیوتراپی، کیسه آب‌گرم و مسکن جواب ندهد توصیه ما این است در ناحیه‌ی کمر و ستون فقرات روی عصب‌های سیاتیک تزریق انجام شود.

احتمال موفقیت عمل باز چقدر است؟

در بهترین مراکز دنیا، با بهترین جراح، بهترین وسایل و اگر بهترین بیمار هم انتخاب شود کلاً 40 درصد بیشتر موفقیت نداریم.

یک بار کمرم را عمل کردم می‌خواهم برای دومین بار هم عمل کنم احتمال موفقیت چقدر است؟

برای اولین بار معمولاً موفقیت حداکثر 40 درصد هست. برای دومین بار متاسفانه 20 درصد بیشتر شانس موفقیت ندارید.

اگر جراحی یا تزریق انجام دهم درد من قطعاً خوب می‌شود، تضمینی هست؟

خیر، کسی نمی‌تواند تضمین کند. وقتی می‌گوییم درمان یعنی 80 تا 90 درصد بیماران این روش‌ها را انجام داده‌اند و نتیجه گرفته‌اند، ولی 7 تا 8 درصد هم هستند که متاسفانه علی‌رغم تمام پیگیری‌های ما به نتیجه نرسیده‌اند.

تزریق کردم چه زمانی ورزش را باید شروع کنم؟

معمولاً بعد از اینکه تزریق کردید نیازی به ورزش ندارید بیشتر آب درمانی و پیاده‌روی روی سطح صاف برای ما ملاک هست. بنابراین از انجام حرکت‌های سنگین و فشار بر روی کمر حتماً خودداری کنید.

تزریق به چه صورتی انجام می‌شود؟

حتماً باید در کلینیک درد انجام شود، باید در اتاق عمل سرپایی باشد، حتماً باید کامل لباس عوض کنید، رگ بگیرید، در شرایط کاملاً استریل و با استفاده از دستگاه فلوروسکوپ یا عکس‌برداری حتماً باید انجام شود یعنی باید محل تزریق پیدا شود و تزریق دقیق انجام شود. یک سوزن در کمر شما زده شود و در آورده شود خیلی فایده‌ای ندارد.

مشاوره رایگان