درمان دردهای ناشی از زونا در کلینیک درد

Post herpetic neuralgia ویروسی به نام واریسلا هرپس زوستر است که باعث ۳ نوع بیماری مختلف در افراد میشود. این بیماری ها عبارتند از :

بلوک عصبی یکی از کارآمدترین روشها برای درمان دردهای ناشی از زونا است که در کلینیک درد نفس توسط فوق تخصص درد، صورت می‌پذیرد. لطفا جهت هماهنگی با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 26350185 – 021 تماس حاصل فرمایید.

1. آبله مرغان chicken pox

در دوره کودکی ویروس آبله مرغان با علائم پوستی به صورت ترشحات چرکی و خارشی در صورت، سینه و ظاهر می‌شود این ویروس میزان بالایی از انتقال به افراد دیگر را دارد تعداد ضایعات پوستی ۲۵۰ تا ۵۰۰ عدد گزارش شده است بعد از مدتی این ترشحات بهبود می یابد ولی ویروس از بین نمی رود بلکه در شاخ خلفی نخاع به زندگی نهفته ادامه می دهد.

2. زونا (shingle)

در سنین بالا به دلایل مختلف معمولاً به خاطر ضعف سیستم ایمنی در زمینه کانسر ها ر ادیوتراپی و کموتراپی وبدخیمی ها (مثل لنفوم)از شاخه خلفی نخاع در امتداد عصب ها حرکت می کند و باعث دو نوع آسیب می شود.

  • آسیب عصبی: معمولا 5-7 روز قبل از اینکه فرد دچار ضایعات پوستی عصبی شود در محل سینه ای (در ناحیه عصب بین دنده ای) یا در ناحیه ساکرال و یا منطقه صورت ( در مسیر عصب سه قلو) احساس سوزش و گزگز و خارش در پوست محل مورد حمله می کند. این علائم به دلیل حمله ویروسی به بافت می‌باشد که باعث تحریک عصبها میشود.
  • آسیب پوستی : که شامل تاول و بثورات پوستی در مسیر سایر عصب های روی پوست می باشد که معمولاً پنج تا هفت روز بعد از آسیب عصبی شروع میشود و بعد از چند روز ضایعات بهبود می یابد.

درمان دردهای ناشی از زونا در کلینیک درد

3- Post herpetic neuralgia

بعد از خوب شدن ضایعات پوستی درگروهی از بیماران به دلیل آسیب عصب های منطقه درد بالای ۳ ماه طول می‌کشد که این وضعیت PHNگفته می‌شود که عمدتاً در افراد بالای ۶۰ سال اتفاقی افتاد برای این وضعیت درمان قطعی وجود ندارد و فقط میتوان علائم درد بیمار را تخفیف داد

  1. علائم درد در سیر عصب آسیب دیده که بالای ۳ ماه طول میکشد
  2. حساس شدن پوست منطقه آسیب دیده به طوری که با کوچکترین لمس یا تحریک که دردناک نیست بیمار احساس درد شدید میکند(Allodynia)
  3. خارش و بی حسی منطقه درگیر

عوارض بیماری زونا

  1. افسردگی
  2. خستگی و بی حالی و ضعف
  3. بی خوابی
  4. کاهش اشتها

پیشگیری

امروزه واکسیناسیون در افراد ۵۰ سال به بالا در دو دوز به فاصله ۲ تا ۶ ماه که ۹۰ درصد موثر است.

درمان

1- از بین بردن خود ویروس : شروع سریع آنتی ویروس در هنگام آلودگی بسیار کمک کننده است

2- کاهش و کنترل درد شامل الف) درمان دارویی و ب)بلوک های عصبی

الف)درمان های دارویی مثل ضد تشنج ها (پرگابالینگاباپنتین)

ضد افسردگی ها( نورترتلین – آمی تریپتیلین ) و مصرف داروهای ضد اضطراب کلونازپام آلپرازولام گاهی موثر است

ب) در صورت دردهای شدید و ناتوان کننده توصیه به انجام بلوک های عصبی شامل بلاک اپیدروال – بلاک بین دنده‌ای و بلوک زنجیره‌ عصبی سمپاتیک توسط متخصص درد در کلینیک درد در اتاق عمل سرپایی به کمک دستگاه تصویربرداری (فلوروسکوبی) در شرایط استریل تحت مانیتورینگ شامل قلب – عروقی توصیه می شود.

اگر به درد دنبالچه مبتلاهستید؛ با مراجعه به کلینیک درد نفس می‌توانید از روشهای غیر جراحی، کم تهاجمی و موثر قابل انجام در این مرکز، که برای درمان انواع درد لگن و دنبالچه مناسب هستند؛ بهره ببرید و به بهبود و درمان درد خود بپردازید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 26350185 – 021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان