آسیب به عصب گردن چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟

عصبی که در گردن تحت فشار قرار گرفته؛ می تواند باعث ایجاد یک احساس ناخوشایند در سبک زندگی شما شود. درمان عصب تحت فشار ممکن است نسبتا آسان باشد؛ اما همین علائم می تواند نشان دهنده یک مشکل بسیار جدی تر باشد. هر زمان که غضروف ، استخوان ، عضله یا تاندون کمی از موقعیت طبیعی خود خارج شوند ،باعث ایجاد فشار بر روی عصب نز دیک آن میشود.

امروزه به دلیل تغییر در سبک زندگی نسبت به گذشته و برخی علل دیگر، با فراوانی دردهای گردنی مواجه هستیم که برای رفع این دردها می‌توان به کلینیک درد مراجعه نمود. کلینیک درد نفس یکی از مراکز فوق تخصصی درمان درد است. در این مرکز با بکارگیری روشهای بدون جراحی، بیهوشی و بستری، دردهای گردنی مراجعین با کمترین عوارض بهبود یافته درمان می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 26350185-021 تماس حاصل فرمایید.

یک عصب تحمل فشار مداوم را ندارد و ممکن است عملکرد آن تحت این فشار مهار شود ، در نتیجه گزگز ، بی حسی ، ضعف یا درد ایجاد می شود؛ بهترین روش درمانی کلی برای گرفتگی عصب در گردن ، یافتن دلایل ایجاد ناراحتی و تلاش برای realign بافت یا استخوان عامل فشار است. در مرکز درد ، متخصصان آخرین تحقیقات ، ابزارها و تکنیک ها را برای اصلح بافت جابجا شده و کاهش فشار بر روی عصب گردن استفاده میکنند تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط بافت های اطراف می تواند به روش های مختلفی اتفاق افتد.

در برخی موارد ، انواع مختلفی از بافت درگیر می شود که ارزیابی و کنترل آن را کمی دشوارتر می کند.
برخی از شرایطی که ممکن است منجر به آسیب عصبی در گردن شود عبارتند از :

 • استرس ناشی از اقدامات تکراری، مانند کار در شغلی که نیاز به بالا نگه داشتن سر یا موقعیت های غیر ط بیعی برای بازوها یا شانه ها دارد.
 • آسیب به گردن ، شانه ها یا قسمت فوقانی کمر که ممکن است باعث التهاب شود.
 • آرتریت روماتوئید که می تواند باعث التهاب گسترده در بدن شما شود.
 • وزن اضافی که فشار و فشار بیشتری را به بافت های ساختاری وارد می کند.
 • ورزش یا سرگرمی مانند تنیس ، شنا یا باغبانی که شامل حرکات تکراری، به خصوص در بازوها، شانه ها یا گردن می شود.

برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ایجاد عصب پینچ شده در گردن قرار میگیرند. به نظر می رسد مبتلایان به آرتریت روماتوئید، مشکلت تیروئید، خار اسپر استخوان و دیابت بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. زنان به ویژه زنان باردار نیز از افراد مستعد جابه جایی بافت و ایجاد فشار قرار میگیرند. استفاده بیشتر یا کمتر از یک عضله خاص مانند حالت استراحت طولانی مدت در رختخواب، احتمال ایجاد فشار برروی عصب را افزایش میدهد.

علائمی که نشان میدهد عصب پینچ شده گردن به درمان نیاز دارد:

یک عصب پینچ شده قادر به پاسخگویی صحیح به حرکت ومحرک ها نیست . بنابراین باعث ناراحتی و سایر علائم می شود. این علائم اغلب باعث ایجاد انواع دیگر گردن درد می شود، به همین دلیل برای تشخیص صحیح و درمان مناسب باید به متخصصان مراجعه کنید .

علائم متداول که به درمان عصب گردن نیاز دارند:

 • ضعف عضلانی ، به ویژه در بازوها ، باعث دشواری در نگه داشتن یا بلند کردن وسایل می شود.
 • بی حسی یا حس کمتر در مناطقی که عصب به طور عادی روی آنها تأثیر می گذارد.
 • احساس سوزن سوزن شدن و گز گز که به راحتی تسکین نمی یابد.
 • احساس خواب رفتن بازوها یا دستانتان
 • سوزش، درد یا درد شدید در ناحیه عصب یا اندام های مجاور

بسیاری از افراد هنگام خوابیدن در شب علائم دردسرسازتری را گزارش می کنند، بنابراین از بین بردن فشار روی عصب می تواند بر بهبودی خواب تأثیر بگذارد. وقت آن است که اگر این علائم به درمان های معمول و استراحت پاسخ نداده اند و به طور قابل توجهی بر فعالیت های روزمره شما تأثیر گذاشته اند ، به کلینیک درد مراجعه کنید.
تشخیص عصب پینچ شده در گردن مانند همه روش های تشخیصی دردها، پزشک ابتدا معاینه فیزیکی کاملی را برای تعیین شدت علائم و تأثیر آنها بر زندگی شما انجام می دهد.

او ممکن است در مورد عادات خواب، رژیم غذایی و ورزش معمول و همچنین هرگونه جراحی قبلی یا شکایت بیماری شما صحبت کند . برای تشخیص دقیق عصب پینچ شده، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 • الکترومیوگرافی، که مقدار کمی برق را از طریق یک سوزن کوچک به عضلات خاص می فرستد تا میزان آسیب عصب و بافت را تعیین کند.
 • سونوگرافی با وضوح بالا برای تهیه تصاویر دقیق از ساختارهایی که ممکن است تحت تأثیر یک عصب پینچ شده قرار گرفته اند.
 • درصورت مشکوک شدن به فشردگی عصب ممکن است، ام آر ای که از امواج مغناطیسی و رادیویی برای تهیه تصاویر بافت استفاده می کند، درخواست شود.
 • بررسی جریان اعصاب که توانایی عصب در پردازش تحریک الکتریکی را آزمایش می کند.

هدف از تشخیص تعیین دقیق محل فشردگی است. ازین نقطه ، متخصص درد می تواند بهترین روش درمانی را برای کاهش فشار بر عصب یا اعصاب آسیب دیده تعیین کند.

درمان عصب پینچ شده در گردن

استراحت دادن به عصب آسیب دیده با قطع هرگونه حرکات تشدیدکننده ، متداولترین مرحله درمان عصب پینچ شده برای گردن است. گاهی اوقات، پزشک ممکن است مخصوصا هنگام خواب، استفاده از محافظ گردن را به شما پیشنهاد دهد.

سایر درمان های موجود عبارتند از:

 • داروها ، مانند داروهای ضد التهاب
 • استروئیدهای خوراکی یا تزریق ی
 • فیزیوتراپی که ناحیه آسیب دیده را به منظور کشش دقیق عضلت و رباطهای تنگ یا سفت و همچنین افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلت ضعیف شده هدف قرار می دهد .
 • اگر فشرده سازی ناشی از خار spurs استخوان یا herniated دیسک باشد؛ برای از بین بردن بافت آسیب دیده و احتمالا جایگزینی مواد دیسک، ممکن است به عنوان آخرین چاره جراحی کم تهاجمی مورد نیاز باشد .

بهبودی طولانی مدت از برخی استراتژیهای ساده در خانه سود می برد. ایجاد یک برنامه تمرینی مناسب که شامل انعطاف پذیری و قدرت باشد ، حفظ وزن سالم ، حفظ وضعیت بدنی و محدود کردن حرکات تکراری به کاهش سریعتر فشار و جلوگیری از بازگشت آن کمک می کند. هنگامی که آماده مقابله با درد گردن خود هستید ، با کلینیک درد تماس بگیرید.

کلینیک درد نفس یکی از مراکز فوق تخصصی است که در آن بدون اقدامات جراحی، و با روشهای کم تهاجمی، می‌توانید به درمان و بهبود کمر درد خود بپردازید. در این مرکز با انجام بلوک عصبی، بکارگیری امواج رادیو فرکوئنسی (آر اف فرکشنال) و … درد کمر شما کنترل شده بهبود می‌یابد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز با شماره تلفن 26350185-021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان